Predmet témy: LETKA OREL :: Špeciálka-Operácia Torch-Oran 1942

Napísal TozziFan 30-12-2017 20:28
#9

Trois mousquetaires en Afrique

Première partie

Je krásné brzké dopoledne a naše letka (GC III/3) ve složení le_TozziFan, ZVP-ALEX a ZVP-OZZY, pomalu rolujme na start. Náš úkol je doprovod DB-7, které letí zaútočit na nepřátelskou letadlovou loď, kterou brzo ráno spatřil náš průzkumný letoun.
Po vzletu se formujeme nad Oranem ještě s další skupinou čtyř D.520-tek (GC III/3) a čekáme na kluky od GR II/52. Naše letka dostala za úkol vrchní krytí a proto se snažíme stoupat nad formaci DB-ček a D.520-tek. Bohužel ve vyšší výšce jsou naše stroje lehce dýchavičné a DB-7-ky se nám lehce vzdalují. Ale naše ostříží oči je neustále sledují.
Náhle dostáváme po rádiu zprávu, že se k bombrům slétají nepřátelští stíhači. Čekáme na pokyn, ale žádný nedostáváme. Sledujeme tedy souboj dole u hladiny jen díky stopovkám a pomalu ztrácíme přehled kde kdo je. Když přestane střelba, nejsme schopni nikoho najít a proto začínáme lehce kroužit a hledat kontakty. Objevujeme poškozenou a silně kouřící let. loď a otvíráme imaginární láhev champagne pro kluky z GR II/52.
Po chvilce objevujeme nějaké doty nad obzorem, ze kterých se vyklubají nepřátelské SeaHurricany. Začne souboj, který končí po několika minutách. Výsledek je 1x SeaHurricane setřelen, 2x SeaHurricane silně poškozen. Bohužel, ZVP-ALEX se svým strojem ztracen. Vracíme se zpět na základnu a sledujeme v dálce jeden osamocený kontakt nad hladinou, který uhání směrem k jihu. Snažíme se ho dolétnout, ale když se dostaváme k pobřeží, kontakt ztrácíme. Rozhodujeme se s OZZYM pro návrat na základnu a po chvilce už dosedáme na RWY naší základny. Těšíme se, jak večer v hambinci oslavíme smrt kamaráda.


Deuxième partie

Dostáváme rozkaz hlídkovat západně od Oranu nad oblastí vylodění spojenců a pohlídat naše bombardovací letouny, které se snaží zničit nepřátelské jednotky. Po startu stoupáme a držíme kurz do operačního prostoru. Oblast se zdá klidná, až na flak, který je nepříjemný ale ne moc účinný. Jediný problém, který nám způsobuje je, že jsme z dálky viditelní pro spojenecké stíhače.
A po pár minutách se také objevují. Bohužel pro nás jsme je neobjevili a v klidu je nechali nás přestoupat a zaútočit na nás z převahou výšky a rychlosti. Naštěstí měli špatně zastřílené palubní zbraně a prvním průletem nedokázali nikoho z nás vyřadit z boje. Zaujali jsme defenzivní taktiku a po několika minutách jsme dva stíhače, pravděpodobně SeaHurricane, těžce poškodili a donutili k ústupu.

https://youtu.be/...

Při návratu do operačního prostoru jsme narazili na další skupinu stíhačů na Seafirech, kterým jsme byli důstojným soupeřem a nenechali je ani chvilku v klidu. Po odpoutání se z boje pro lehké poškození jsme se s ALEXEM zformovali nad africkou půdou a letěli domů. ZVP-OZZY byl spatřen, jak se svým strojem padá ve vývrtce na mořskou hladinu a nahlášen jako KIA.


Troisième partie

Opět hlídkujeme západně od Oranu a vyhlížíme nepřítele, který se bude snažit podpořit svoje vyloďovací jednotky. Potkáváme zde několik našich D.520-tek a jinak je zde klid. Když už se rozhodujeme pro návrat na základnu, objeví se nepřátelský Seafire a začne drze provokovat. Je to zřejmě zkušený veterán, který svůj stroj velmi dobře ovládá a nenechá se zlákat do nevýhodné pozice. Několik minut se kočkujeme ve 3000m , když se oba rozhodneme neuhnout z čelního útoku. Na poslední chvilku rvu za knipl a snažím se přeci jen uhnout a myslím, že to samé dělá i můj protivník. Bohužel naše křídla se vzájemně zkříží a oba opouštíme svoje stroje na padáku.


Quatrième partie

Dostáváme rozkaz zkontrolovat východní pláže od Oranu. Po vzletu a nabrání kurzu pozorujeme naše bombardéry, kteří startovali před námi, že jsou napadeni. Otáčíme a ženeme se jim na pomoc. Po příletu k souboji zjišťujeme, že bombři se už z boje vyvázali a bojují zde naši kluci stíhací. Zapojujeme se a po chvilce jeden Seafire padá v plamenech na mořskou hladinu.

https://youtu.be/...

ZVP-OZZY má dobrou mušku. Bohužel při dalším souboji opět jeho stroj padá do vývrtky a OZZY nestačí vyskočit. Já s ALEXEM se vracíme s mírným poškozením na základnu.


Cinquième partie

Konečně se dostáváme k úkolu prozkoumat východní pobřeží a rychle stoupeme směrem na východ. 40km od Oranu objevujeme další vyloďovací uskupení a podáváme hlášení na velitelství. Vyčkáváme v prostoru a hlídáme okolí. Po několika desítkách minut přilétají naše zbytky bombardovací letky a zasypávají pozemní jednotky pumami. Další potápí zásobovací lodě cca 5km od pobřeží. Malým zpestřením je pak přiblížení k našim kamarádům stíhačům, kteří se toulají nízko nad hladinou a mi je považovali za nepřátelské stíhače.
Začíná nám docházet palivo a vracíme se domů. V dálce pozorujeme střelbu našich flaků u letiště a proto se rozhodujeme nešetřit naše už tak zbědované stroje a na plný plyn letíme k základně. Nedaleko od letiště je mela několika nepřátelských dvojplošníků a našich D.520-tek. Když se konečně zapojíme do bojů, zbývá zde už jen pár nepřátelských strojů. Po chvilce jednoho Seafira zapaluje OZZY a sleduje, jak se nepřátelský stroj roztříštil o zem. Snažím se dostat za další stroj, když do vysílačky OZZY křičí, že mám na šestce jednoho stíhače. Prudce přitahuji a v té chvíli ztrácím kontrolu nad strojem a padám ve vývrtce k zemi. Stahuji plyn, vytahuji klapky a snažím se svůj stroj ustálit. Daří se mi to ale příliš nízko nad zemí a nestačím podrovnat….. .


Výsledky naší trojice, jak si matně pamatuji:

5x vzlet
le_TozziFan - 1x sestřelený stíhač, 4x poškozený stíhač, 1x KIA
ZVP-OZZY - 2x sestřelený stíhač, 1x poškozený stíhač, 2x KIA
ZVP-ALEX - 1x poškozený stíhač, 1x KIA

Upravil TozziFan 01-01-1970 01:00