Predmet témy: LETKA OREL :: Špeciálka-Operácia Torch-Oran 1942

Napísal 311_Vont 30-12-2017 21:34
#10

Debriefing z 1. akce 822. perutě Letadlové lodi HMS Furious

Oran 1942

Je 8. listopad roku 1942 palubní hodiny mého stroje ukazují 7 hodin ráno. Z moře se zvedá mlha a vytváří neproniknutelné kouřmo. Jsem rád, že vidím aspoň konec paluby naší lodi HMS Furious. Na palubě je zatím namačkáno 6 letadel Fairey Albacore se čtyřmi 500 lb. Pumami pod křídly.
Stojím jako druhý na pravé části paluby za velitelem perutě Martem. Křídla jsem už rozložil a ohřívám motor. V mořském vzduchu se mísí pachy benzínu, potu a levné kolínské. Vlevo stojí Liboch za mnou Matylda, Upír, Batoh a ve výtahu ještě musí čekat Magot, protože na palubě už není místo. Naším cílem je podpora vyloďovacích vojsk v oblasti Oranu.
Konečně dostáváme pokyn ke staru, dávám pokyn k odstranění klínů a pozoruji velitelův stroj, jakmile se pohne, přidávám plyn a rozjíždím se za ním. Po odpoutání hlásím „paluba volná“ je to však zbytečné všech šest strojů odstartovalo jako jeden a rychle se formuje v levé zatáčce nad lodí. Mechanici rychle připraví Magotův stroj ke startu a vzápětí už k nám stoupá a řadí se taky do formace.
V éteru zazní hlášení, že 822. je po startu a nabírá kurs 140
Během letu k pobřeží se nic zvláštního neděje a dosahujeme ho celkem brzy. Po chvilce někdo z naší skupiny zpozoruje silnici pravděpodobně směřující k Oranu a také obrané pozice nepřítele. Mart vydává rozkaz k útoku. Formace se rozdělí a každý si vybírá cíl k útoku. Skláním nos letounu a přiškrtím plyn, v mém zaměřovači roste jedna z mnohých obraných pozic nepřítele. Trasírky střel všech barev létají kolem mého stroje a tak si říkám, že je čas vypadnout tisknu odhoz bomb a vybírám dive v mírné levé zatáčce. Ohlížím se přes rameno a sleduji výsledek bombardování. Pozoruji tři velké exploze a následně bojiště zakrývá hustý kouř. Odhoz ostatních letadel je dílem okamžiku a tak ustupujeme směrem k pobřeží. Během této akce jsme přišli o jeden stroj pilotovaný Upírem. Ve čtyřčlenné skupince se vracíme zpět k lodím kursem 330 ve složení Mart, Vont, Liboch a Matylda. Batoh s Magotem se trochu opožďují a ztrácí s námi kontakt. Chvilku po té Libochovi začíná vypovídat službu jeho poškozený motor a je nucen sednout na vodu, to se k nám už připojuje Batoh, Magot je stále nezvěstný.
Po nekonečném bloudění nad mořem a slepém následování nesmyslných kursů objevujeme samostatně plující letadlovou loď, kterou kryje jeden seahurricane asi Tclaw. V tu dobu se k nám dostává zprava, že jedna z našich lodí byla potopena nejspíš HMS Biter. Vyhodnotili jsme, že jsme u zásobovací letadlové lodi a tak jsme pokračovali v odesílání žádostí o zaslání kursu k HMS Furious. Po mnohaminutovém bloudění a opětovném následování přijatých hlášení konečně nalézáme naši loď. Rozbíhá se kolotoč okruhů a přistání, já sám jsem dvakrát dlouhý a jednou moc rychlý. Proklínám smůlu, že v tréninku jsem sedl na první dobrou a jdu znovu na okruh. Rovnám, na finále. Vyklesávám a řídím se podle kouřů, podrovnávám, už je to dobré, už vidím antény a najednou je tma….

Výsledky první mise:
Mart – přistál
Matylda – přistál
Batoh – přistál
Vont – KIA – havárie při přistání
Liboch – MIA – nouzově přistál na moři
Magot – MIA – přistál na pobřeží, pravděpodobně zajat
Upír – KIA – sestřelen flakem


Nároky doplní každý sám.
Vont – viděl jsem po zásahu hořet obrané pozice nepřítele pravděpodobně jen budovy možná nějaká technika.

Debriefing z druhého náletu přenechám Martovi